Podstawowe informacje o potencjometrze i oscyloskopie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na początkowym etapie nauki elektroniki warto zapoznać się z nazewnictwem oraz sposobem działania podstawowych elementów wykorzystywanych w tej niezwykle interesującej dziedzinie nauki. Wiedza teoretyczna służy jako podstawa w praktyce, czyli konstruowaniu zarówno prostych układów, jak i bardziej skomplikowanych systemów. Jednym z najpopularniejszych elementów w elektronice jest potencjometr nazywany również rezystorem zmiennym. Jego podstawowa funkcja to precyzyjne regulowanie potencjału. Z kolei oscyloskop jest odpowiedzialny za przekształcanie sygnału elektrycznego w obraz, który następnie wyświetla się na ekranie.

Zasada działania potencjometru

Potencjometr charakteryzuje się niezwykle szerokim zastosowaniem. Może być wykorzystywany m.in. do zmiany prędkości obrotów silnika, regulacji przepływu prądu lub zmiany głośności w różnego rodzaju urządzeniach audio. Potencjometry ze względu na konstrukcję dzielimy na dwie grupy.

 

  • Pierwszą z nich są najpopularniejsze modele obrotowe, w których zmiana potencjału następuje w momencie obrotu gałki.
  • W przypadku potencjometrów suwakowych regulacja mechaniczna odbywa się poprzez przesunięcie suwaka w osi X lub Y.

 

Budowa rezystora zmiennego nie jest zbyt skomplikowana. Zasadniczo każdy model składa się ze ścieżki oporowej, izolatora oraz ściągacza. Obecnie potencjometry charakteryzują się bardzo niską wagą i niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu mogą być montowane nawet w trudno dostępnych miejscach. Wybierając konkretny model, szczególną uwagę należy zwrócić na nominalną rezystancję, która jest głównym parametrem cechującym potencjometr. Kolejnym czynnikiem jest tak zwana charakterystyka rezystancji. Dwie najpopularniejsze to algorytmiczna i liniowa. Wybór konkretnej charakterystyki zależy m.in. od zastosowania potencjometru.

Co to jest oscyloskop?

Urządzenie wykorzystywane m.in. do szczegółowej analizy napięcia nazywane jest oscyloskopem. Sprzęt tego typu jest wykorzystywany głównie przez pracowników laboratoriów oraz elektroników, którzy chcą przetestować konkretne urządzenie lub nowo skonstruowany układ. Po podłączeniu analizowanego urządzenia do jednego z wejść, które potocznie nazywane są kanałami, na ekranie oscyloskopu, a konkretnie na osi Y, pojawia się wykres odzwierciedlający napięcie. Z kolei na osi X obrazowany jest czas, dzięki czemu analiza przebiegu napięcia jest jeszcze dokładniejsza. Oscyloskop może być podłączony do komputera za pośrednictwem przewodu USB, dzięki czemu obraz może być wyświetlany na większym monitorze. W zależności od modelu urządzenia tego typu mają dodatkowe funkcje, takie jak pomiary automatyczne, dzięki którym użytkownik otrzymuje niezwykle przydatne informacje nie tylko o częstotliwości, ale również czasie, w którym napięcie rosło lub malało. W ofercie profesjonalnych sklepów przeznaczonych dla robotyków i elektroników można znaleźć również modele oscyloskopów kompatybilne  m.in. z minikomputerem Arduino, wykorzystywane w prostych układach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*