Jak czyścić aparat fotograficzny?

Aparat fotograficzny to delikatne urządzenie, które bardzo łatwo pobrudzić w trakcie spaceru po parku, sesji na plaży czy nawet w studiu, gdzie sprzęt jest narażony na kontakt z kurzem. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące do aparatu, takie jak choćby ściereczki z mikrofibry, pianki, płyny oraz spraye na sprężone powietrze. Posiada je w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep fotograficzny.

Wartościowe porady dla osób doświadczonych i laików

Aby usunąć z aparatu zabrudzenia w postaci drobnych plam, wystarczy użyć zwykłej ściereczki z mikrofibry. Jest to bowiem materiał, który idealnie sobie z nimi poradzi, a na dodatek pozwoli nam wyeliminować z obudowy odciski palców. Ciekawą alternatywą dla chusteczek są pędzelki wykonane z mikrofazy, które posiadają na tyle delikatne włókna, że na pewno niczego nie zarysują.

Aparaty fotograficzne można również czyścić bezdotykowo, za pomocą sporej wielkości gruszek albo spray`ów ze sprężonym powietrzem (z nasadką przypominającą odkurzacz w wersji mini). Służą one przede wszystkim do wydmuchiwania z poszczególnych elementów urządzenia paprochów oraz pyłu. W trakcie ich użytkowania trzeba koniecznie zachować odpowiednią odległość od aparatu, ponieważ w chwili rozprężania gazu wydostaje się na zewnątrz trochę wilgoci, która mogłaby uszkodzić przyrządy optyczne.

Obiektywy czyścimy natomiast z wykorzystaniem pianek i płynów dobrej jakości. Z kolei matrycę lepiej jest oddać w ręce profesjonalistów, bo jest to element kosztowny i nie warto ryzykować jego uszkodzenia. Na zakończenie należy podkreślić, że na środkach do czyszczenia aparatu nie powinniśmy oszczędzać, bo użycie produktów kiepskiej jakości może skutkować wieloma różnymi usterkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − osiemnaście =