Zasada działania osadu czynnego

Zasada działania osadu czynnego

Vojtech Okenka/pexels.com

Dom i ogrodnictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest osad czynny? W głównej mierze jest to zawiesina bakterii i pierwotniaków. Mikroorganizmy te pozwalają na biologiczne oczyszczanie ścieków. W związkach, które są zanieczyszczeniami, znajdują one pożywienie – mineralne formy węgla, fosforu, siarki i azotu. Im więcej drobnoustrojów, tym większa wydajność oczyszczania ścieków. Zwiększają również swoją biomasę, tworząc osad nadmierny. Przetrzymywane są w bioreaktorze.

Jak działa?

Skupmy się na przydomowych oczyszczalniach ścieków. Oczyszczanie biologiczne z osadem czynnym odbywa się w zamkniętych zbiornikach. W żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na otoczenie. Na jego budowę potrzeba około 6 metrów kwadratowych zbiornika ze złożem, który trzeba cyklicznie przepłukiwać. Zbiornik przydomowej oczyszczalni ścieków wypełniony jest materiałem filtracyjnym, na którym rozwija się błona biologiczna, czyli osad czynny.

Osad czynny, czyli swobodnie pływające mikroorganizmy, musi być stale napowietrzany oraz zawieszony w ściekach. Mikroorganizmy, oczyszczając, tworzą tzw. kłaczki, które rosną i spadają na dno w postaci osadu. Stamtąd osad zawracany jest do osadnika gnilnego.

Zastosować można w przydomowej oczyszczalni ścieków studnię chłonną, która odprowadza oczyszczone ścieki do gruntu. Ponieważ nie zabiera wielkiej powierzchni oraz nie wymaga pozwolenia wodno-prawnego, jest to najczęstszy sposób odprowadzania ścieków. Znajduje się na końcu obiegu oczyszczalni. Należy budować je 3-5 metrów od granic działki oraz minimum 2 metry od budynku. Ważny również jest dystans od studni wodociągowej – 30 metrów. Wody gruntowe muszą być z kolei więcej niż 1,5 metra poniżej studni.

Wszystko potrzebne do budowy oczyszczalni znajdziemy na https://www.sklep-instalgrunt.pl. Należy pamiętać o wpływie oczyszczalni na środowisko lokalne, dlatego warto zainwestować w porządną oraz profesjonalną instalację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*