W jaki sposób dokonuje się usunięcia zaćmy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zaćma. Polega ona na powstaniu nieprzejrzystej struktury na soczewce oka, która powoduje pogorszenie widzianego przez nas obrazu. Choroba ta dotyka głównie osoby starsze, jednak może ujawnić się też wcześniej, czasami występuje nawet jako wada wrodzona.

Leczenie operacyjne

Obecnie jedyną, skuteczną metodą na usuwanie zaćmy jest operacja. Wykonuje się ją przy pomocy fakoemulsyfikacji. Metoda ta polega na rozdrobnieniu soczewki wibracjami ultradźwiękowymi. Następnie jest ona usuwana, a na jej miejsce wprowadza się sztuczną, jednorazową soczewkę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w formie kropel, aplikowanych do worka spojówkowego. Cała operacja trwa stosunkowo krótko, jest bezbolesna i w pełni bezpieczna, bez większego ryzyka powikłań. Najczęściej pacjent jest w stanie powrócić do domu już tego samego dnia. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu przez najbliższe 2-3 miesiące należy oszczędzać organizm oraz unikać ćwiczeń siłowych i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Usunięcie zaćmy jest procedurą jednorazową, sztucznej soczewki nie wymienia się ponownie. 

Dodatkowa korekcja wad wzroku

Sztuczna soczewka, finansowana przez NFZ jest tylko implantem w wersji podstawowej, przez co po zabiegu pacjent w dalszym ciągu musi korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych. Natomiast jeśli ktoś nie kwalifikuje się do bezpłatnej operacji lub po prostu chce, aby użyty implant był lepszej jakości, może skorzystać z opcji płatnej. Wówczas stosowane są implanty soczewkowe bardziej zaawansowane, dzięki którym możliwe będzie doskonałe widzenie bez używania okularów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*