Porównanie zastosowań pompy krzywkowej i śrubowej

Porównanie zastosowań pompy krzywkowej i śrubowej

Pixabay/pexels.com

Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy stosowane w różnych dziedzinach przemysłu spełniają swoje zadanie poprzez transport płynów i cieczy. Ze względu na swoją budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów. Dziś skupimy się na porównaniu dwóch z nich – pompy krzywkowej i śrubowej.

Pompy krzywkowe

Zbudowane są z ruchomych części zwanych krzywkami lub rotorami, które dzięki swoim ruchom tworzą miejsce dla cieczy i zgarniają ją z części ssawnej. Ciecz następnie wędruje do przestrzeni tłocznej. Jej budowa umożliwia zachowanie maksymalnej higieniczności procesu przetłaczania i skutecznie zmniejsza spienianie. Czyni je to przydatnymi w przemyśle spożywczym. Pompa krzywkowa doskonale radzi sobie z transportem cieczy o różnej lepkości. Ze względu na łatwość czyszczenia pompy szeroko stosowane są w farmacji i przemyśle kosmetycznym. Pozwalają też na tłoczenie materiałów, takich jak polimery, lakiery samochodowe, lateks lub detergenty. W przeciwieństwie do pomp śrubowych mają mniejszą odporność na ścierne działanie transportowanego medium.

Pompy śrubowe

Składają się z charakterystycznej śruby ślimakowej umieszczonej w statorze. Transportowana ciecz znajduje się w przestrzeni pomiędzy wirnikiem a korpusem. Pompa ta nie posiada zaworów, co odróżnia ją od pomp krzywkowych. Nadają się do transportu cieczy o dużej lepkości, nie wpływają negatywnie na strukturę tłoczonego materiału i pozwalają na precyzyjne dozowanie. Ostatnia cecha stanowi kolejną różnicę między tymi dwoma rodzajami pomp. Pompa śrubowa znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym, maszynowym i wielu innych. Nadaje się też do transportu szlamu i osadów. Pomimo wielu podobieństw w zastosowaniu obie kategorie pomp mają też wiele różnic, które uwidaczniają się w sposobie transportu i rodzajach cieczy, do jakich są przeznaczone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*