Na czym polega badanie echograficzne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie echograficzne nazywane inaczej echem serca, to zupełnie bezbolesna oraz nieinwazyjna diagnostyka chorób serca. Jego wykonanie możliwe jest dzięki specjalistycznemu urządzeniu, które emituje fale ultradźwiękowe. Z tego artykułu dowiesz się na czym ono polega oraz jakie są wskazania do jego wykonania.

Na czym polega echo serca?

Badanie echokardiograficzne nazywane jest także USG serca. Jest to jedna z metod diagnostyki obrazowej. Jak już wcześniej zostało wspomniane, opiera się ono o wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które odbijając się od badanych tkanek, stwarzają możliwość odczytania ich obrazu na monitorze. Wykonując echo serca, ocenia się takie parametry jak: położenie serca, jego wielkość, grubość oraz proporcje, budowa zastawek serca oraz ich przepływy, analiza funkcji skurczowych lewej komory serca, osierdzie, a także wszelkiego rodzaju guzy znajdujące się w tej okolicy. Regularne badania dają szansę na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości na wczesnym etapie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego też zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie: http://klinikapoznan.pl/echo/.

Jakie są wskazania do wykonania badania echograficznego?

Badanie echograficzne wskazane jest przede wszystkim u osób, które mają już diagnozowane jakiekolwiek zaburzenia pracy serca. Oprócz tego konieczne jest jego wykonywanie w przypadku chorób takich jak: zapalenie mięśnia sercowego, choroba zakrzepowa, przebyte zawały, nadciśnienie tętnicze czy też choroba niedokrwienna. Ponadto echo serca daje możliwość wykrycia takich schorzeń jak: kardiomiopatia, zapalenie wsierdzia, niewydolność mięśnia sercowego, wszelkie powikłania, które zostały wywołane przez zawały, a także wrodzone choroby serca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*