Jazda autem podczas deszczu – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmienne warunki atmosferyczne to przeciwnik każdego kierowcy. Wielu z nich przyznaje, że pogorszenie pogody negatywnie wpływa na ich pewność za kółkiem, a też sprzyja powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Również statystki pokazują, że w momencie, gdy zaczyna padać deszcz dochodzi do licznych wypadków, często z tragicznym skutkiem. Co powoduje więc trudności w jeździe po mokrej nawierzchni i o czym należy pamiętać w takich momentach?

Aquaplaning wrogiem każdego kierowcy

Zjawisko to powstaje podczas wjechania w kałużę. Jego istotą jest gwałtowna utrata kontaktu opony z podłożem, poprzez wytworzenie się pomiędzy nimi warstwy wody, co może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem przez kierującego, niczym w trakcie gołoledzi. Aquaplaning jest szczególnie niebezpieczny podczas jazdy w zakrętach czy też w momencie przejeżdżania przez koleiny przy zmianie pasa ruchu. Na jego intensywność wpływ mają takie czynniki jak ilość wody, prędkość jazdy, a także stan ogumienia. Należy więc pamiętać, aby podczas jazdy w deszczu wszystkie manewry wykonywać mniej gwałtownie i z większą uwagą, a także nie hamować z pełną siłą, a gdy tylko to możliwe w celu zmniejszenia prędkości zdejmować nogę z gazu. Jako, że opony posiadają zdolność odprowadzania wody, często na linii jazdy samochodu zostają oczyszczone z wody ślady po jego kołach. Warto więc, przy zachowaniu odpowiedniego odstępu, jechać właśnie po liniach, które pozostawiają poprzedzające nas pojazdy.

Opony podstawą bezpiecznej jazdy

Nie tylko stan ogumienia, ale także jego właściwości wiele mówią o tym, jak będzie się ono zachowywać podczas jazdy w deszczu. Każdy producent ma obowiązek podawania takich informacji na temat swoich opon jak efektywność paliwowa, głośność, a także przyczepność na mokrej nawierzchni. Ten ostatni parametr określany jest kolejnymi literami alfabetu, tak więc kategoria A oznacza, że opona doskonale spisuje się w deszczu, B to gumy o nieco gorszych właściwościach, natomiast C charakteryzuje przede wszystkim tanie ogumienie klasy ekonomicznej. Najczęściej polecane do jazdy po mokrych nawierzchniach modele o najwyższej klasie przyczepności w tych warunkach to nie tylko legendarny już Uniroyal Rainexpert czy też Michelin Pilot Sport, ale także tańsze produkty jak chociażby opony Maxxis Premitra HP5. Wielu producentów, w tym wspomniany wyżej Uniroyal, zalecają, aby letnie ogumienie miało wysokość bieżnika nie mniejszą niż 3 milimetry. To prawie dwukrotnie więcej niż wymagane przepisami prawa 1,6 milimetra, które zdaniem fachowców jest zbyt małą wartością, aby zapewnić optymalne właściwości jezdne, gdy na jezdni zalega woda. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc nie zwlekać z wymianą zużytych opon, ponieważ tylko bieżnik o odpowiedniej wysokości może zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody i maksymalne bezpieczeństwo.

Trening czyni mistrza

Wielu mało wprawnych czy też początkujących kierowców miewa problemy z opanowaniem samochodu na mokrej nawierzchni. Są to umiejętności, które trzeba nabyć i odruchy, konieczne do wyrobienia podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Jako, że bezpieczeństwo jest bezcenne, warto zainteresować się ofertą szkół bezpiecznej jazdy. W ramach prowadzonych przez nie zajęć, kierowca nabywa wiele przydatnych umiejętności, które w skrajnych przypadkach mogą uratować przed wypadkiem. Osoba biorąca udział w takim szkoleniu uczy się również panowania nad autem podczas deszczu, ćwicząc różne manewry na polewanej wodą nawierzchni. Poznaje nie tylko reakcje samochodu na różne sytuacje, ale także trenuje jazdę po łuku czy też ma możliwość zauważyć, że opony sezonowe – letnie i zimowe w różny sposób zachowują się w poszczególnych warunkach. Przy wyborze tego typu kursu ważne jest, aby był on prowadzony przez doświadczonych instruktorów, potrafiących przekazać swoją wiedzę, a także odbywał się w bezpiecznych warunkach.

Padający deszcze i mokra nawierzchnia to warunki, które w znaczący sposób utrudniają jazdę samochodem. Pamiętać należy, aby w takich sytuacjach zachowywać szczególną ostrożność, ale także, aby samochód był odpowiednio do takiej jazdy przygotowany. Priorytetem są odpowiednie opony, zachowane w odpowiednim stanie, a także regularna kontrola ciśnienia w nich, ponieważ nawet najlepsza opona nie spełni swego zadania, jeśli będzie ono nieprawidłowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*