Jak wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową? 

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) to technika ratowania życia, która może pomóc utrzymać Ciebie lub inną osobę przy życiu do czasu przybycia pomocy medycznej. Jeśli jesteś świadkiem zatrzymania akcji serca, bardzo ważne jest, abyś od razu rozpoczął resuscytację.

Jeśli osoba nie reaguje i nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację. Jeśli osoba kaszle, ale nie oddycha, rozpocznij oddychanie ratownicze.

Ratuje życie

RKO pomaga utrzymać krążenie krwi w organizmie do czasu, gdy na miejsce zdarzenia dotrą lekarze. Dopóki krew przepływa przez ciało – nawet jeśli tylko częściowo – nadal istnieje szansa na przeżycie.

Resuscytacja obejmuje uciskanie klatki piersiowej w celu przepompowania krwi przez organizm oraz sztuczne oddychanie (resuscytacja metodą usta-usta) w celu dostarczenia tlenu do płuc i mózgu.

Jakie kroki się wykonuje w RKO?

Natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub lokalny numer alarmowy; następnie rozpocznij oddychanie ratownicze i uciskanie klatki piersiowej, jeśli to konieczne.

Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej w tempie 100 na minutę, trzymając ręce ułożone jak znak „OK” po każdej stronie środka klatki piersiowej. Jeśli to możliwe, odchyl lekko głowę do tyłu, aby broda uniosła się z klatki piersiowej podczas każdego ucisku.

Jeśli chcesz się nauczyć jak ją przeprowadzić to udaj się na kurs pierwszej pomocy Poznań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*