Jak czyścić plisy okienne?

W ostatnich latach niezwykle popularnymi osłonami okiennymi stały się plisy, czyli specjalne żaluzje wykonane z materiału. Posiadają one charakterystyczną, harmonijkową budowę. Ich niepodważalną zaletą jest to, że można je bez większego trudu dopasować do niemal wszystkich okien – nawet tych o niestandardowych kształtach. Wiele ciekawych, funkcjonalnych i wytrzymałych modeli posiada w swoim szerokim asortymencie m.in. ten sklep internetowy: https://rolety24.net/.

Systematyczne odkurzanie to wymóg konieczny

W przypadku materiałowych plis okiennych podstawą jest regularne oczyszczanie z kurzu, drobnoustrojów i zabrudzeń powierzchniowych. Należy robić to przynajmniej raz w tygodniu za pomocą ściereczki przeznaczonej do mebli albo odkurzacza ze specjalną końcówką wyposażoną w szczoteczkę z miękkim włosiem. Miejsca szczególnie godne uwagi to zgięcia materiału oraz dolne listwy, bo tutaj najszybciej gromadzą się wszelkie nieczystości.

Plisy do okien warto także co jakiś czas prać ręcznie (np. w wannie lub kabinie prysznicowej), mocząc je w wodzie o niezbyt wysokiej temperaturze – maksymalnie do 30-40 stopni Celsjusza. Zaleca się przy tym stosowanie środków i preparatów o łagodnym działaniu, dedykowanych wyłącznie tkaninom delikatnym. Po zakończeniu prania należy zawsze pozostawić konstrukcję w wodzie na kilkanaście minut, a następnie dokładne spłukać ją prysznicem, zawiesić na oknie i złożyć, tak aby zachowała swój pierwotny kształt po wyschnięciu. Zabronione jest natomiast używanie pralki automatycznej i żelazka, a także nadmierne pocieranie, ugniatanie czy szorowanie materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × jeden =