Czym jest ekogroszek i do czego jest wykorzystywany?

Przed sezonem grzewczym wiele osób staje przed dylematem i zastanawia się jakiego paliwa użyć do palenia w piecach. Jedną z opcji jest produkowany z węgla kamiennego ekogroszek. Kiedy można go stosować? Jak wybrać produkt dobrej jakości? Zapraszamy do lektury.

Do czego służy ekogroszek?

Ekogroszek powstaje w wyniku kruszenia, przesiewania i płukania węgla kamiennego. Dzięki temu procesowi usuwany jest miał, niepalne frakcje oraz wszelkie szkodliwe substancje, które mogłyby dostać się do powietrza w czasie spalania. Uzyskany w ten sposób produkt charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz pozostawianiem małej ilości popiołu. Ogrzewa się nim mieszkania oraz budynki. Posiada niewielki rozmiar, więc stosuje się go w piecach z podajnikami. Wystarczy wtedy napełniać zasobnik raz na tydzień, bez konieczności regularnego dosypywania opału. Stosując ekogroszek przyczyniamy się do zmniejszonej emisji trujących substancji do atmosfery.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekogroszku?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy oferujący opał sklep posiada odpowiednie certyfikaty wystawione przez ICHPW. Jeżeli tak jest, wówczas mamy pewność, że kupowany produkt jest wysokiej jakości i spełnia wszystkie wymagane normy. Warto również sprawdzić wilgotność zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz worków. Lepiej nie wybierać takich, które są mokre.

W przypadku dużych powierzchni do ogrzania, najlepszy będzie zakup w opcji ekogroszek hurt. Można wówczas wynegocjować atrakcyjną cenę oraz nie trzeba martwić się o ewentualny transport. Najlepiej kupować go po zakończeniu sezonu grzewczego, bo wówczas jest najtańszy. Można to jednak zrobić pod warunkiem, że ma się go gdzie przechować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − 10 =