Czym jest budownictwo kubaturowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie budownictwo z łatwością można podzielić na dwie kategorie: liniowe oraz kubaturowe. Pierwsza z nich dotyczy np. dróg i kolei, czyli obiektów, którym przypisuje się długość jako najważniejszy wyznacznik. Drugie natomiast, dotyczy wszelkich budynków, jakie opisać możemy biorąc pod uwagę ich kubaturę, czyli objętość. Ze względu na czas i koszty jakie dana budowa pochłania, liczba zleceń dla budownictwa kubaturowego znacznie przewyższa ilość inwestycji liniowych.

Rodzaje i metody

Obiekty kubaturowe zazwyczaj służą jako budynki mieszkalne, biurowe, przemysłowe lub użytku publicznego. Każda osoba prywatna może zlecić budowę domu jednorodzinnego, który jest najprostszym przykładem tego typu budownictwa. Nim nastąpi do jakichkolwiek prac, niezbędne jest uzyskanie obowiązkowej dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę. Obejmowane są w nim aspekty planu zagospodarowania przestrzennego budynku oraz jego gabarytów. Prace realizowane w zakresie powstawania obiektu wykonywane mogą być systemem gospodarczym, lub zlecone jednej wyspecjalizowanej firmie.  

Metry do potęgi

Firmy budujące obiekty kubaturowe ustalając cenę za wykonanie prac, zazwyczaj opierają się na metrach kwadratowych powierzchni ścian, dachu, czy też stropów i posadzek. Natomiast od momentu oddania budynku do użytku, inwestor skupia się raczej na objętości pomieszczeń. Każde z nich wymaga ogrzania mas powietrza liczonych w metrach sześciennych. Znając dokładnie te wartości, dość łatwo obliczyć można koszty utrzymania budynku w sezonach zarówno letnim jak i zimowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*